30. týden těhotenství

 

Kolik času již uplynulo od doby, kdy jste se dozvěděla, že se ve Vašem těle rodí nový život? A nyní už jste ve třicátém týdnu těhotenství!

 

Děťátko již perfektně slyší vše, co se děje kolem něj.

 

Co se děje s maminkou ve 30. týdnu těhotenství?

 

Rostoucí bříško Vám již působí mnoho problémů. Přibližně v této době se děťátko otočilo hlavičkou dolů a nožičky má pod Vašimi žebry, kam Vás vydatně kope. Snažte se sedět rovně, jak jen je to možné. A nadále si sledujte držení těla. Vaše vnitřní orgány jsou mírně posunuté ze svých původních míst, ale nemělo by Vám to způsobovat vážnější komplikace. Vaše tělo může zadržovat vodu, což způsobuje otoky kotníků a nohou. Doporučujeme odstranit všechny prsteny a náramky, nenoste těsné oblečení, ať krev může volně proudit. A nadále berte doplňky stravy bohaté na vitamíny a minerály.

 

Jak se mění tělo ve 30. týdnu těhotenství?

 

Možná jste si všimla zvýšeného množství vlasů na hlavě, které je způsobeno hormonálními změnami. Nebojte se, je to zcela přirozené, a po porodu se růst vlasů vrátí do normálu. S největší pravděpodobností je Váš pupík vystrčený a trochu zkroucený směrem ven. Po porodu se také vrátí do své původní polohy. Při chůzi Vás může miminko tlačit silněji než obvykle – je to zcela normální. Je dobré si po procházce na chvilku lehnout a uklidnit své miminko po tom řádění při chůzi. Uvidíte, že se hned bude chovat klidněji.

Je nejvyšší čas se zamyslet nad okolnostmi s nadcházejícím porodem. Měla byste si odpovědět na následující otázky:

  1. Kdy a kam pojedeme do porodnice? A kolik to stojí?
  2. Co potřebuji s sebou do porodnice?
  3. Kdo mě tam odveze? A kdo se mnou bude u porodu?

 

Vývoj dítěte ve 30. týdnu těhotenství

 

Miminku se nadále zlepšuje imunitní systém, jeho tělo začne přijímat imunoglobuliny z matčina těla, které podporují tvorbu protilátek, jež ho mají chránit v prvních týdnech života. Vaše děťátko má již dlouhé nehty na prstech a poměrně dlouhé vlásky. Obličejík je vyhlazený od jemných linek, a dokonce se stává baculatý. Hlava se postupně stává úměrná k tělu.

Děťátko již perfektně slyší vše, co se děje kolem něj. Rozezná zvuk Vašeho srdce, žaludku i krevní hluk proudící v pupeční šňůře. Ale mezi všemi těmito zvuky umí rozpoznat i hlas své matky a otce. Jakmile se dítě narodí, okamžitě pozná Váš hlas. Nadále přibývá na váze a rozvíjí se jeho nervový systém.

 

Velikost a hmotnost dítěte ve 30. týdnu těhotenství

 

Délka Vašeho miminka je od hlavičky ke kostrči 29 cm a váží asi 1800 gramů.

 

Velikost dítěte – 30. týden těhotenství

- menší hlávka zelí

Zpět do obchodu