6. týden těhotenství

 

V šestém týdnu jsou vaše emoce jako na houpačce, změny nálad se střídají jako aprílové počasí a miminko má velikost čočky.

  

Již jste šest týdnů těhotná a malý zázrak ve vašem bříšku stále roste a rozvíjí se. Na konci 6. týdne těhotenství bude malý drobeček již vážit okolo 4,5 g, a to se stále více přibližuje malému človíčku.

 

Co se děje s maminkou v šestém týdnu těhotenství?

 

V šestém týdnu jsou vaše emoce jako na houpačce, změny nálad se střídají jako aprílové počasí. Prsa jsou znatelně těžší a objemnější, bradavky a dvorce tmavnou. Někdy se při stisknutí může objevit lehká bolest. Kvůli zvýšenému zatížení v prsní tkáni, kde se vše chystá. S největší pravděpodobností vám bude vaše staré oblečení těsné kolem pasu.

V šestém týdnu těhotenství začíná růst i ženská děloha. Rozkládá se pod stydkou kostí, ale cítit ji ještě nemůžete. Nicméně můžete pocítit slabé křeče, jako při menstruaci. Navzdory všem příznakům, které mohou být trochu nepříjemné, přináší naopak dobrá znamení, že vše je v pořádku a vaše tělo se správně přizpůsobuje postupujícímu těhotenství a správně komunikuje s nenarozeným dítětem. Takže se ničeho nebojte a berte svůj aktuální zdravotní stav, i když je pro vás lehce nepohodlný, jako dobré znamení toho, že se ve vás rodí nový život.

 

Vývoj vašeho miminka

 

V šestém týdnu vývoje se tvoří kostra děťátka včetně lebečních kostí a kloubů. Také se tvoří drobné svaly, miminko zvyšuje svoji motorickou aktivitu. Umí už pohybovat rukama a nohama, dokonce se snaží otočit hlavičkou.

Šestý týden je velmi důležitou etapou ve vývoji mozku dítěte. Mozek začíná připomínat mozek dospělého člověka, se všemi závity a brázdami. Hlava stále roste a objevuje si i krk.

Srdeční aktivita je stále ještě nedokonalá, přesto je již spuštěn krevní oběh, fungují játra, ze kterých krvinky dorazí do pravé i levé srdeční komory. Jako první se embryu vytvoří přepážka mezi pravou a levou srdeční komorou – fibrilační ventil, který zefektivní krevní řečiště a krev poteče jen z pravé síně do levé, jak by to mělo být.

Na konci šestého týdne těhotenství jsou vytvořeny již všechny životně důležité orgány a nadále se zdokonalují. Nyní tělíčko vytváří všechna nervová zakončení.Velikost a hmotnost dítěte v šestém týdnu těhotenství

 

Výška je 1324 mm a váží 1,7 až 2,1 gramů.

 

- Čočka

Zpět do obchodu