7. týden těhotenství

 

Již máte za sebou 7 týdnů těhotenství, nejkrásnějšího zázraku na světě, zrození nového života. Každý den je důležitý, vaše miminko roste velmi rychle.

 

Co se děje s maminkou v sedmém týdnu těhotenství

 

Během sedmého týdne těhotenství může přetrvávat únava, nevolnost a někdy i závratě. Na ultrazvuku toho zatím není mnoho vidět. Ale na svém těle již určitě těhotenské změny můžete pozorovat – pokožka je více hladká, vlasy jsou suší, budete se teď mýt méně často, prsa jsou znatelně větší a citlivější na dotek, někdy se může objevit i charakteristický nažloutlý výtok z pochvy (není se čeho obávat, je přirozený a normální). A samozřejmě vám budou oblíbené džíny o něco těsnější.

Kromě toho můžete v této fázi těhotenství pozorovat na svých prsou drobné dobře rozlišitelné podkožní žíly. To znamená, že váš cévní systém zvýšil svou aktivitu.

 

Vývoj plodu v sedmém týdnu těhotenství

 

Vaše miminko nyní váží asi 4 gramy, začínají se tvořit a růst kosti (osifikace), tento růst bude pokračovat až do dospělosti. Nejsou to ještě kosti v pravém slova smyslu, ale stále se jedná o velký pokrok ve vývoji vašeho miminka. Kromě toho se tvoří základy zubů a dále se rozvíjejí končetiny.

Během sedmého týdne těhotenství dochází k vytvoření brzlíku – hlavní část lymfatického systému. V budoucích očích se objevují základy duhovky a kůže malého embrya se skládá z jedné delší a dvou vrstev buněk – je to tvorba epidermis.

Pokračuje vznik „dospělého“ kardiovaskulárního systému. Nyní má dítě srdce rozdělené již na 4 samostatné dutiny jako dospělý člověk, ale také vznikly plicní tepny a aorty.

V této fázi vývoje embrya, se děťátko postupně přestane podoba pulci. Embryonální tělo se narovnává, jeho hlava je nyní umístěna v pravém úhlu k tělu, již jsou patrné budoucí uši, oči a prsty na končetinách.

 

Velikost a hmotnost dítěte v sedmém týdnu těhotenství

 

Nyní vaše dítě začne rychle přibývat na váze a také se začíná připravovat na setkání s vámi.

Jeho délka je od hlavy k patám přibližně 2230 mm, váží asi 4 gramy.

  • Borůvka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení