7. týden těhotenství

 

Již máte za sebou 7 týdnů těhotenství, nejkrásnějšího zázraku na světě, zrození nového života. Každý den je důležitý, vaše miminko roste velmi rychle.

 

Co se děje s maminkou v sedmém týdnu těhotenství

 

Během sedmého týdne těhotenství může přetrvávat únava, nevolnost a někdy i závratě. Na ultrazvuku toho zatím není mnoho vidět. Ale na svém těle již určitě těhotenské změny můžete pozorovat – pokožka je více hladká, vlasy jsou suší, budete se teď mýt méně často, prsa jsou znatelně větší a citlivější na dotek, někdy se může objevit i charakteristický nažloutlý výtok z pochvy (není se čeho obávat, je přirozený a normální). A samozřejmě vám budou oblíbené džíny o něco těsnější.

Kromě toho můžete v této fázi těhotenství pozorovat na svých prsou drobné dobře rozlišitelné podkožní žíly. To znamená, že váš cévní systém zvýšil svou aktivitu.

 

Vývoj plodu v sedmém týdnu těhotenství

 

Vaše miminko nyní váží asi 4 gramy, začínají se tvořit a růst kosti (osifikace), tento růst bude pokračovat až do dospělosti. Nejsou to ještě kosti v pravém slova smyslu, ale stále se jedná o velký pokrok ve vývoji vašeho miminka. Kromě toho se tvoří základy zubů a dále se rozvíjejí končetiny.

Během sedmého týdne těhotenství dochází k vytvoření brzlíku – hlavní část lymfatického systému. V budoucích očích se objevují základy duhovky a kůže malého embrya se skládá z jedné delší a dvou vrstev buněk – je to tvorba epidermis.

Pokračuje vznik „dospělého“ kardiovaskulárního systému. Nyní má dítě srdce rozdělené již na 4 samostatné dutiny jako dospělý člověk, ale také vznikly plicní tepny a aorty.

V této fázi vývoje embrya, se děťátko postupně přestane podoba pulci. Embryonální tělo se narovnává, jeho hlava je nyní umístěna v pravém úhlu k tělu, již jsou patrné budoucí uši, oči a prsty na končetinách.

 

Velikost a hmotnost dítěte v sedmém týdnu těhotenství

 

Nyní vaše dítě začne rychle přibývat na váze a také se začíná připravovat na setkání s vámi.

Jeho délka je od hlavy k patám přibližně 2230 mm, váží asi 4 gramy.

  • Borůvka
Zpět do obchodu