8. týden těhotenství

 

Osmý týden těhotenství znamená konec druhého kalendářního měsíce. Je to velmi důležitá etapa pro vývoj vaše miminka. Koneckonců právě teď začíná vzhledem připomínat člověka. Miminko je velké zhruba jako fazole.

 

8. týden těhotenství

 

Osmý týden těhotenství znamená konec druhého kalendářního měsíce. Je to velmi důležitá etapa pro vývoj vaše miminka. Koneckonců právě teď začíná vzhledem připomínat člověka.

 

Co se děje s maminkou v osmém týdnu těhotenství

 

V osmém týdnu těhotenství u žen často dochází k podrážděnosti a změny nálad. Je to důsledkem vlivu vysokých hodnot hormonů v těle matky. Další změny budou následovat, přibývání na váze, bolestivost dásní, v oblasti dvorce může mléčná žláza způsobit mírné zvětšení uzlin.

Je také možné, že vás stále trápí únava a nevolnost. Vydržte ještě týden nebo dva! U většiny těhotných žen dochází k výraznému zlepšení ve dvanáctém týdnu těhotenství. V polovině prvního trimestru, který odpovídá zhruba druhému kalendářnímu měsíci těhotenství, přichází u nastávající maminky „chutě“. Není se čeho obávat, je to zcela normální jev. A je dobré se naučit v průběhu těhotenství naslouchat potřebám a přáním svého organismu. Například je tedy možné, že pokud těhotná žena má neovladatelnou chuť na pivo, znamená to, že nemá dostatek vitaminu B apod. Poslouchejte své tělo a dopřejte si, na co máte chuť!

U většiny žen ve druhém měsíci těhotenství začíná největší rozkvět. Kůže se stává měkčí, vlasy jsou hustší a lesklejší i melodie a posazení hlasu se změní v důsledku působení těhotenských hormonů. Mnoho mužům se ženy v této fázi těhotenství velmi líbí – mají bujnější poprsí, boky se jim zaoblují, jejich pohyb se stává jemnější a ladnější. Často muži pociťují zvýšenou přitažlivost ke své ženě.

 

Vývoj plodu v osmém týdnu těhotenství

 

Osmý týden je posledním týdnem v embryonální fázi. Do konce druhého měsíce jsou vytvořeny téměř všechny hlavní systémy a orgány dítěte, nyní se bude zdokonalovat a přibývat na váze. Již se můžeme rozloučit s pojmem embryo, nyní se vaše děťátko pyšní označením plod.

Rychle se mění i vzhled vašeho miminka, tvář má velké oči bez víček, klenuté čelo, velká ústa, plochý nos a přední dolní čelisti. Také končetiny se rychle rozvíjejí, nejsou vidět pouze ruce a nohy, ale také lokty a kolena. Konečnou podobu mají také žaludek a střeva, mozek a srdce. Rozvíjí se dýchací systém a centrální nervový systém. Tělíčko se napřímilo, je patrný krk. S komickou rychlostí (čtvrt milionu neuronů vyrobených za minutu) se vyvíjí mozek. Je vytvořen základ budoucích pohlavních orgánů.

 

Velikost a hmotnost dítěte v osmém týdnu těhotenství

 

Vaše miminko dosahuje 34 cm,

 

-miminko je velké zhruba jako fazole

Zpět do obchodu